Dolar/TL`de ivme yukarı yönlü

 

Dolar/TL'de yeni haftanın ilk fiyatlamaları

Dolar/TL'de yukarı yönlü ivme yeni haftanın ilk işlem gününde de devam etti. Dolar/TL bankalararası piyasada ilk kez 20 seviyesinin üzerini görerek rekor kırdı.
Dolar/TL - Piyasalar
Dolar/TL - Piyasalar
Yurt içi piyasalar üç günlük tatilin ardından Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikin tur oylamasının yapılacağı 28 Mayıs Pazar günü öncesi son işlem haftasına başlıyor. Erdoğan CNN röportajında faizleri düşürmeye devam edeceği sinyalini verirken, TCMB nakit avans düzenlemesini geri çekti. Dolar/TL ilk kez 20 seviyesini aşarak rekor tazeledi. Erdoğan’ın faiz açıklaması sonrası, Perşembe günkü TCMB toplantısı ve Pazar günkü seçim öncesi dolar/TL yeni haftaya 20 seviyesini aşıp rekor kırarak başladı. Bir ara yüzde 4,3 yükselişle 20,6588’e kadar çıkan dolar/TL daha sonra kazançlarının bir kısmını geri verdi ve 19,82 seviyesinde denge buldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, piyasaların Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle işleme kapalı olduğu 19 Mayıs’ta yayınlanan CNN International röportajında, seçimin ikinci turunu kazanması halinde faizlerin daha da düşürüleceği mesajını verdi.
“Faiz sebep, enflasyon neticedir” tezini yineleyen Erdoğan, “Şimdi faiz yüzde 8,5’te ve enflasyon da düşüyor, daha da düşecek. Enflasyon bu ülkede kesinlikle faizle beraber inerek halkımın çok daha rahat edebileceği bir konuma gelecek. Bunu bir ekonomist olarak konuşuyorum, yani hayali değil. Eğer böyle bir durum olmamış olsa zaten bu inmezdi” dedi.
ABD ve Avrupa’da faiz artışlarına karşın enflasyonun yükseldiğini söyleyen Erdoğan, program sunucusuna yönelik olarak, “Biz neticeyi alacağız. Seçim sonrası bunun düştüğünü, bu neticeyi aldığımızı göreceksin. Beni takip et” ifadelerini kullandı.
kaynak: blomberg ht

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski